Instalacja Ubuntu Desktop w Windows 8

Home » Systemy operacyjne » Windows » Windows 8 » Instalacja Ubuntu Desktop w Windows 8
Windows 8 2 komentarze

System Windows nie posiada wielu funkcji dostępnych w Ubuntu. Instalacja Ubuntu jako program jest lepsza niż instalacja na wirtualnej maszynie ze względu na większe możliwości. W systemie wirtualnym mogą występować problemy z połączeniem internetowym lub niektórymi programami. Instalacja w Windows jest dobra w szczególności dla programistów pod Ubuntu, gdyż niestety nie ma Ubuntu SDK dla Windows.

Instalacja Ubuntu Desktop w Windows 8 z wykorzystaniem samego obrazu ISO płyty instalacyjnej nie jest wcale taka łatwa jak by się wydawało. Poniższy poradnik pokaże jak to zrobić korzystając tylko z narzędzi dostępnych w Windows 8. W poradniku instalowany jest Ubuntu Desktop 13.04, ale powinno też działać z nowszymi wersjami Ubuntu Desktop. Wubi z Ubuntu Desktop 12.04 LTS pobiera instalator z Internetu.

Poniższy poradnik w celu emulacji napędu wykorzystuje narzędzie dostępne tylko w Windows 8. Poradnik nie pokazuje jak instalacja będzie przebiegać przy wykorzystaniu narzędzi typu Alcohol 120%/52%, Daemon tools. Poradnik dotyczy tylko wersji 13.04 i nowszych. W przypadku Ubuntu 12.04 LTS wubi pobiera odpowiednią wersję z internetu i wtedy wystarczy tylko jeden obraz ISO.

Instrukcja:

 1. Pobierz odpowiadającą Ci wersję systemu Ubuntu Desktop ze strony http://www.ubuntu.com/download/desktop.
 2. Skopiuj pobrany plik ISO. Najprościej zaznacz i naciśnij Ctrl+C, a następnie Ctrl+V.
 3. Kliknij podwójnie lewym przyciskiem myszy na pierwszy obraz ISO.
 4. Po otwarciu obrazu cofnij się do poprzedniego widoku.
 5. Wykonaj ponownie krok 3 tylko wybierając obraz z napisem kopia.
 6. W wyświetlonym oknie kliknij podwójnie lewym przyciskiem myszy na wubi.exe.
 7. Wykonaj kroki w wyświetlonym instalatorze.
 8. Naciśnij Windows+E i wymontuj oba obrazy klikając na nie prawym przyciskiem myszy i wybierając pozycję Wysuń.
 9. Zamknij wszystkie okna i naciśnij Windows+I.
 10. Po prawej stronie kliknij Zasilanie.
 11. Mając wciśnięty klawisz Shift kliknij Uruchom ponownie.
 12. W wyświetlonym ekranie kliknij Użyj innego systemu operacyjnego.
 13. Kliknij Ubuntu.

Teraz komputer uruchomi się ponownie i wystartuje Ubuntu. Poczekaj aż zainstaluje się Ubuntu. W trakcie instalacji najlepiej mieć połączenie z internetem. Jeżeli korzystasz z Wi-Fi połącz się tak jak byś się łączył z zainstalowanym Ubuntu. Potrzebne jest to w celu zaktualizowania repozytoriów i pobrania pakietów językowych.

Jak uruchamiać Ubuntu przy zwykłym włączaniu komputera

Po uruchomieniu komputera powinien wyświetlić się ekran ładowania systemu Windows tak jak by startował zwykły Windows. Po tym wyświetli się lista zainstalowanych systemów z której należy wybrać Ubuntu. Po wybraniu Ubuntu komputer uruchomi się ponownie i wystartuje Ubuntu.

 • S

  Czy partycja na której chcę instalować Ubuntu musi mieć odpowiedni system plików? Ponieważ za pomocą mmc Widowsowego mgę tylko ustawic systemy Fat32 lub NTFS….

  • Nie jest wymagany FAT16/FAT32. Ja zainstalowałem na NTFS i działa poprawnie. Nie testowałem tylko na ReFS, który jest nowym systemem plików i nie miałem okazji z niego skorzystać.